Za hradními pány na Buchlov a do Buchlovic

11.6.2019

Odměnou dětem za odvedenou práci přichází s koncem školního roku doba výletů. Zvídaví rohatečtí třeťáci a čtvrťáci se vypravili poznat kousek naší historii a užít si volný den na hrad Buchlov a do zámku v Buchlovicích.
Hrad Buchlov je vystavěn na vysokém kopci a jeho silueta nás při cestě autobusem zdravila už z dálky. V areálu hradu pořádně vyfukovalo, o to víc jsme se těšili na prohlídku po dětském okruhu. U pokladny jsme dostali i brožurku s úkoly a pastelkami, abychom si návštěvu ještě lépe vychutnaly. Paní průvodkyně oblečená v dobovém kostýmu nám velmi poutavě přiblížila historii hradu, pověst o lípě rostoucí kořeny vzhůru, provedla nás černou kuchyní, jídelnou, zbrojnicí, salónky, ložnicemi i ostatními prostorami hradu a odpovídala dětem na všetečné otázky. Děti velmi zaujala sbírka afrických zvířat, přírodnin a jiných suvenýrů z velkých dálek i mumie se sarkofágem, u které prý straší černá paní.
Po prohlídce jsme se občerstvili v místní hospůdce, prohlédli si galerii, nakoupili suvenýry a přejeli do blízkých Buchlovic. Interiér zámku byl hodně odlišný od místností na hradě. Krásná výzdoba i vybavení měla připomínat italskou vilu, kterou nechal jeden z hradních pánů vystavět z lásky svojí manželce. Pokochali jsme se také nádhernou zahradou s fontánou a vyřádili se v zámeckém parku mezi stromovými velikány, okrasnými keři a svěžími jarními loukami. Domů jsme odjížděli naplnění spokojeností a novými zážitky.

Mgr. Zdeňka Tománková a Mgr. Zuzana Hřivnová