Leonardo da Vinci v Rohatci

Leonardo da Vinci v Rohatci

V pátek 25. února čekalo žáky naší školy divadelní představení „Leonardo da Vinci“, které

pro nás připravila agentura Pernštejni z Pardubic. Připomněli jsme si, že v roce 2019 uplynulo 500 let od smrti tohoto génia, který byl nejen malířem, ale také sochařem, architektem, přírodovědcem, spisovatelem, hudebníkem, vynálezcem i konstruktérem.

Program byl přizpůsoben žákům 1. i 2. stupně a probíhal ve dvou fázích. V první, asi půl hodinové části, sehráli herci  zábavné divadlo ze života a díla této  všestranné renesanční osobnosti.

Druhá polovina pořadu byla věnována výstavě, na které měli žáci možnost vidět reprodukce obrazů Mona Lisa, Madona ve skalách a Poslední večeře. Také si prohlédli anatomické kresby lidského i zvířecího těla.

Zvláště přitažlivé byly pro děti funkční modely Leonardových vynálezů, s nimiž mohli žáci také manipulovat: bicykl, víceranná puška, tank, ornitoptéra (létací stroj), excentrická vačka (automatické kladivo), studie závaží (soustava kladek), lucernový převod ( ozubená kola), řetězový převod, samosvorný most, anemometr (přístroj na měření síly větru) a vzdušný šroub (helikoptéra). Jde o vynálezy, které používáme díky Leonardovi dodnes.

Čas, který jsme zde strávili, byl obohacením pro žáky obou stupňů. Obavy učitelek, že bude program pro mladší žáky náročný, byly zcela zbytečné.

Mgr. Jana Najgebaurová