Jak se těží ropa

31.10.2022

Je konec října a deváťáci se v rámci výuky vypravili do Muzea naftového dobývání a geologie do Hodonína.

Nejprve si poopravili představu o tom, jak vlastně vypadá naleziště ropy. Že to vlastně není jeskyně pod zemí naplněná ropou. Že ropa je „nasáknutá“ v propustných horninách a ložisko se vytvoří tam, kde jsou tyto kolektory utěsněny nepropustnými horninami tak, že ropa lehčí než voda už nemůže stoupat dál k povrchu.

Že ropa na Hodonínsku je označována jako sladká – opravdu krásně voněla, oproti jinému typu ropy dopravovaného ropovodem u Ruska.

A o tom, že dobývání ropy není žádná legrace, se přesvědčili na vlastní oči při prohlídce strojů a nástrojů používaných k tomuto účelu. Prohlédli si velkou plastickou mapu zobrazující rozložení největších ložisek ropy a plynu, zásobníků plynu a uhelných pánví na celé Moravě.

Už vědí (deváťáci), jak se hledají ložiska ropy a plynu, jak se k nim dostat, poznat je a jak je vytěžit. A to jak na souši ( onshore ), tak i na moři ( offshore ). Také funkční geofon zapojený do oscilofonu snímal každý krok žáků a zobrazoval ho.

Dozvěděli se, že na začátku příštího roku bude skutečně probíhat průzkum podloží na základě oscilace a to v Rohatci Kolonii. A že oni mohou být při tom!

Paní z muzea rovnou vyvedla žáky z omylu, že pokud se u nich na zahradě objeví naleziště ropy, že budou milionáři. Nebudou!

A to díky rozdílu v americké legislativě a v evropské, kdy v Americe, vše, co se najde pod povrchem až k zemskému jádru, patří vlastníkovi půdy, v Evropě je vlastníkem stát.

Žáci si také vyzkoušeli části obleků báňských záchranářů. Ve vnější expozituře si prohlédli Geopark hornin vídeňské pánve-naučný okruh mapující základní typy hornin, které se nacházejí v podloží hraničního regionu, a to včetně paleontologických záznamů.

A teď už deváťáky čeká jen závěrečná písemka. Jak dopadne? Držte jim palce!

Ing. Maléřová, Mgr. Hudek – učitelé

Zdroj: Muzeum naftoveho dobyvani a geologie