Den spisovatelů

29.03.2023

„Jsem Božena Němcová,“ přivítala jsem začátkem února ve škole své žáky. „V těchto dnech si náš národ připomíná  mé narozeniny.  Ano, narodila jsem se ve Vídni před 203 lety. A velmi mě zajímá, zda pohádky, které jsem pro Vás napsala, ještě vůbec děti znají, zda moje práce nebyla zbytečná.  A chtěla bych také  připomenout mého současníka, sběratele pohádek Karla Jaromíra Erbena, jehož dílo  určitě znáte.“
    Žáci 3.B dnes proto přišli do školy převlečeni za pohádkové bytosti těchto velikánů. Nejdříve jsme  hádali, o jakou postavu se jedná. Z díla Karla  Jaromíra  Erbena nebylo těžké poznat Zlatovlásky, Bystrozrakého, chudou vdovu  z pohádky Hrnečku, vař a krále, který je zastoupen v mnoha vyprávěních.
   Od  Boženy Němcové se dostavil čert i Káča, Mařenka z perníkové chaloupky, chytrá horákyně, princezna se zlatou hvězdou a Maruška z pohádky Sůl nad zlato.
    Že se děti skutečně převtělily do svých pohádkových postav bylo znát i z rozhovorů, které vedly s „Boženou Němcovou“, a  kterými jsme si stručně připomněli obsahy dlouhých pohádek.
    Součástí celého programu  byla  samozřejmě dlouhodobější  výstavka knih Karla Jaromíra Erbena a Boženy Němcové, kterou žáci sami připravili.  Nezapomněli jsme ani na výtvarné zpracování – děti se rozhodly  namalovat pohádku „Zlatovláska.“

Jana Najgebaurová, tř. uč.