Návštěva Ptačího parku aneb Vodníci a Ptáčníci

29.06.2023

Dne 22. června 2023 se žáci 8 třídy vydali na půl hodinovou cestu autobusem do Dubňan. V plánu byla návštěva Ptačího parku Kosteliska.

Začátek byl trochu bojový, protože nikdo přesně nevěděl, kde mají vědci postavenou svou maringotku. No, byl to celkem oříšek to najít. Dvakrát jsme se vraceli a když už nám došly nervy, zeptali jsme se moc milé a hodné paní. Paní nám poradila a konečně jsme našli tu správnou cestu. S úspěchem jsme oslavili to, že jsme konečně na místě, kde nás přivítali moc příjemní pánové. Abychom dávali pozor, dovolili nám 10 minutovou pauzu na svačinu, odpočinek a pití.

První část programu bylo představení čerstvě chycených ptáků a jejich kroužkování. No, nakonec jsme všichni byli rádi, že je pustili. Bylo to moc poučné a zajímavé, vidět živé ptáky a sáhnout si na ně. Také nám ukázali síť, do které se ptáčci chytají, i látkové sáčky, do kterých je po odchytu dávají.

Jako druhá část programu byl průzkum tůně. Dali nám náčiní, pomocí kterých se prozkoumává voda. Řekli nám, že tůň je stará jen 5 měsíců, a i tak tam byla spousta pulců a jiných živočichů. Dozvěděli jsme se něco o tůních a rybnících a samozřejmě také o už zmíněných živočiších. Měli jsme štěstí, protože jsme viděli i krtonožku.

A to bylo tak vše z této části. Teď se dostáváme pro nás do té nejvíce zajímavé oblasti programu a tím bylo to, že někdo si zahrál na ornitology a někdo na hydrobiology.

Ornitologové dostali dalekohledy, seznam, kam zapisovali ptáky, které viděli, když chodili po okolí a také Klíč – přehled ptáků, protože nemůžeme přece znát všechny. No a hydrobiologové dostali také nějaké úkoly, sítko, a spoustu dalších věcí, aby mohli v rybníce něco vylovit a určit. Celkově jsme na to měli 50 minut.

Řekla bych, že si to všichni moc užili. Potom jsme si navzájem řekli, co jsme měli za úkoly a taky co jsme viděli a ulovili.

No, a to bylo už vše z našeho programu. Pánům jsme poděkovali a slíbili, že je příští rok zase navštívíme. No a pak jen cesta autobusem domů.

Za VIII. třídu Lenka Hlucháňová

Fotograf: Kristína Košútová, žákyně 8. třídy